Poradniki

BANALNA CZYNNOŚĆ, DZIĘKI KTÓREJ BĘDZIESZ SKUTECZNIEJSZY

BANALNA CZYNNOŚĆ, DZIĘKI KTÓREJ BĘDZIESZ SKUTECZNIEJSZY
Przeczytasz w ciągu: 2 minut


Ta czynność jest banalna: Przestań mówić.

Od dawna zauważyłem, ze gdy nie rozmawiam, o wiele lepiej idzie mi robota. Staje się bardziej skupiony. Zadanie, które wykonuje, staje się lżejsze i łatwiejsze do wykonania. Jak to się dzieje? Mówienie zabiera nam dużą ilość energii. Prowadzenie rozmowy wymaga dużego skupienia. Rozmowa to często nieświadomy element ucieczki od aktywności. Gdy nie czujemy dostatecznej motywacji do działania lub nie chce nam się czegoś robić, zaczynamy dyskutować. O polityce, o pogodzie, o planach na wakacje i współczesnych problemach. Nie mów, skup się na działaniu, które chcesz wykonać. Pomyśl sobie ile czasu marnujesz na to, by mówić o polityce na którą nie masz zbyt dużego wpływu? Ile czasu tracisz na to, by oceniać otoczenie? Czy warto się w to wkręcać?

Często ludzie rozmową chcą zwrócić na siebie uwagę i znaleźć akceptację. Temat i cel rozmowy nie jest istotny, to rozmowa aby tylko sobie pogadać i poczuć się ważnym. Bycie zajętym nie ma wiele wspólnego z byciem produktywnym.

Gdy następnym razem ktoś będzie chciał z Tobą porozmawiać, zadaj sobie pytanie: „Czy jest potrzeba, aby o tym mówić?”. Można pójść jeszcze dalej i zadać pytanie: „do czego prowadzi ta rozmowa i co przez tą rozmowę zostanie osiągnięte?” Gdy mówisz, skupiasz się na słowach. Skup się na działaniu. Gdy mówisz tylko wtedy kiedy czujesz uzasadnioną potrzebę, okazuje się, że więcej osób chce Cię słuchać. Wycisz się, zorganizuj przestrzeń. Zadbaj o spokój. Oczywiście, wiele problemów dnia codziennego wymaga rozmowy. Rozmowa w kontaktach międzyludzkich, związkach i biznesie jest niezbędna i bardzo ważna. Mowa tutaj o mądrym zarządzaniu czasem w taki sposób, aby nie marnować go na mało efektywne mówienie dla samego mówienia. To co wynika z Twojej wiedzy, Twoich planów i tego co w życiu doświadczyłeś… sprowadza się do działania.