Efektywność, Narzędzia

EFEKTYWNOŚĆ – 3 PRZYDATNE APLIKACJE

EFEKTYWNOŚĆ – 3 PRZYDATNE APLIKACJE
Przeczytasz w ciągu: 3 minut

1. Kalendarz Google (bezpłatny)

Kalendarz Google
Kalendarz Google, źródło: shutterstock.com

Kalendarz Google to świetne rozwiązanie do zarządzania swoimi obowiązkami, spotkaniami i zadaniami. Osobiście stosuje to do prywatnych zadań i bardzo pilnych zadań służbowych. Czyli, że jutro o 10:30 muszę podjechać na sesję zdjęciową oraz… że teściowa ma jutro urodziny. Wystarczy ustalić termin i częstotliwość (czy dane zadanie jest jednorazowe czy np. powtarza się co tydzień) oraz przypomnienie: na przykład na godzinę przed spotkaniem dostajesz powiadomienie na smartfonie, że należy się przygotować i wykonać zadanie.

Lista zadań jest niezbędnym narzędziem wszystkich efektywnych osób. Niegdyś uważałem, że listę zadań mam w głowie i zawsze wiem co mam obecnie robić. Nic bardziej mylnego. Ludzki umysł potrafi płatać figle i warto mieć pomocnika, który przypomni Ci o tym, co warto teraz wykonać. Tym bardziej, że często działamy w emocjach, lista zadań określona w czasie powinna być dla Ciebie „must be”!
Link do aplikacji: calendar.google.com

2. Asana (bezpłatna lub premium od 10,99 EUR/miesięcznie)

Oś czasu w programie Asana. Źródło: asana.com

Narzędzie do wspólnego finalizowanego projektów. Świetne rozwiązanie podczas pracy z wieloma projektami i współpracownikami. Asana daje możliwość utworzenia wielu zespołów i projektów. Świetnym rozwiązanie jest podział zadań na kategorie. Prowadząc firmę możesz utworzyć kategorie: Handel, Serwis, Marketing, Finanse i podpiąć pod to odpowiednie osoby w firmie. Do każdej kategorii masz możliwość wdrażania zadań. Możesz tworzyć zadania, opisywać je, delegować do odpowiednich osób oraz określać w czasie. W zadaniu jest opcja załączania plików, komentarzy oraz tworzenia „podzadań”, dzięki którym praca idzie sprawniej. Możemy podzielić cel na mniejsze zadania i gdy Twój pracownik lub Ty zadanie wykonasz – zaznaczasz to i przechodzisz do kolejnego zadania, aż cały projekt zostanie ukończony. Dzięki Asanie dzielisz projekt na mniejsze części i kończysz projekt w czasie. Warto wspomnieć, że możesz do każdego zadania dodać notatki, załączyć pliki i rozmawiać z osobami, które w projekcie uczestniczą. W wersji premium dostępna także oś czasu, która świetnie wizualizuje poszczególne kroki projektu.
Link do aplikacji: asana.com

3. Śledzenie Nawyków Loop (bezpłatny)

Śledzenie Nawyków Loop
Śledzenie Nawyków Loop, źródło: play.google.com

Świetna aplikacja do śledzenia nawyków. Bardzo przejrzysta i pomocna. Jest wiele koncepcji dotyczących tego, jak szybko kształcimy w sobie nawyk. Powtarzanie czynności tworzą nawyk. Nawyki kreuje nas i determinują nasz sukces w wielu aspektach. Zazwyczaj mówi się o tym, że wykonując daną czynność przez 21 lub 30 dni wchodzi nam to „w krew” już tak mocno, że staje się to nawykiem.

Aplikacja pozwala zapisać nawyki oraz monitorować wykonywanie ich, pomaga nam przypominajkami oraz statystykami. Świetna aplikacja, która może pomóc wykształcić dobre nawyki nawyki („wykonałem wszystkie zadanie z kalendarza google”, „zjadłem poniżej 2500 kcal”, „ćwiczyłem minimum 30 minut”), ale również pozbyć się złych nawyków. Wystarczy stworzyć nawyki w stylu „nie zapaliłem papierosa” czy „nie zjadłem słodyczy” i przestrzegać go. Z aplikacją przychodzi to o wiele łatwiej. Porzucenie starego nawyku i wdrożenie w życie nowego nawyku może wydać się przytłaczające, aplikacja przypomina nam o tym, że warto ten nawyk utrzymywać. Zapisanie nawyku i z zaznaczanie zachowania nawyku dzień w dzień bardzo mobilizuje, widzimy od razu efekty w postaci zapełnionych pól dzień w dzień. Wizualizacja kształcenia nawyku jest namacalnym dowodem naszej pracy.
Link do aplikacji: play.google.com/store/apps/details?id=org.isoron.uhabits