Efektywność, Poradniki, Rozwój osobisty

ODNAJDŹ CEL ŻYCIA W 3 KROKACH (KONTROWERSYJNA METODA!)

ODNAJDŹ CEL ŻYCIA W 3 KROKACH (KONTROWERSYJNA METODA!)
Przeczytasz w ciągu: 2 minut


Skup się i zorganizuj przestrzeń. Najlepiej przyszykuj kartkę, długopis i około 60 minut wolnej przestrzeni. Jeżeli nie możesz teraz, zaplanuj to na inny czas. Koniecznie ustaw przypomnienie w telefonie.

Zacznijmy od tego, że każdy z nas przychodzi na świat w jakimś celu. Myślałeś kiedyś o sensie swojego istnienia? Nie ma żadnego nadrzędnego (boskiego) celu istnienia. Pojęcie celu jest pojęciem stworzonym w działalności człowieka. Nie szukaj pełni szczęścia w przyszłości. Twoim celem jest bycie tu i teraz. Głębszy sens Twojego istnienia nadajesz tylko Ty.

1.Wykonaj listę zadań na 25 lat


Wyobraź sobie, że masz ostatnie 25 lat życia. Po tym czasie umierasz. Co chciałbyś po sobie pozostawić? Co chciałbyś zrobić w ciągu tych 25 lat? Jakie są Twoje cele krótko i długoterminowe. Twoje prawdziwe plany i cele powstają w sercu, a nie w Twojej logice. Zapisz je wszystkie i przeanalizuj. Pamiętaj, nie opłaca się marnować zasobów na gonienie króliczka. Nie wkręcaj się w konsumpcjonistyczny wyścig szczurów. Hedonizm jest na niskim poziomie świadomości, który Ty już dawno temu poskromiłeś. Idź głębiej. Po zaspokojeniu podstawowych potrzeb szczęście możesz odnaleźć tylko w głębi siebie, nie w zewnętrznych ozdobach.

Jeżeli już wszystkie cele mamy rozpisane, idziemy dalej.

2. Masz ostatnie 5 lat życia


Skróć czas swojego istnienia do ostatnich 5 lat życia! Jak zmienią się Twoje cele? Które cele staną się nieistotne, a które pozostawisz? Jaki jest sens w realizowaniu tych celów? Po co chcesz je realizować? Czy dzięki temu świat stanie się lepszy? Masz ostatnie 5 lat swojej ludzkiej działalności. Z celów które wcześniej wypisałeś wykreśl te, które pod presją aktualnego czasu (5 lat) są nieistotne.

Może się okazać, że wszystko do czego dążysz nie ma tak naprawdę sensu. Większość celów, które są narzucane przez społeczeństwo nie ma sensu.

3. Za pół roku umrzesz


Ostatnio krok to uzmysłowienie sobie, że czas ten zmniejsza się do pół roku. Za pół roku przestaniesz istnieć. Co chciałbyś powiedzieć swoim bliskim? Co chciałbyś zrobić w ciągu ostatnich 6 miesięcy swojego życia? Przebudź się. Pod presją czasu na pewno uda Ci się określić, co jest dla Ciebie najważniejsze i co chciałbyś osiągnąć. Prześpij się z tym, jutro zobacz listę. Zorganizuj sobie czas i przeanalizuj czy naprawdę tego chcesz. W perspektywie pół roku, czy to są dla Ciebie odpowiednie cele życiowe?

Najważniejsze: Zacznij działać w kierunku osiągnięcia najważniejszych wartości. Pamiętaj, że życie przecieknie przez palce, gdy będziesz wciąż poszukiwał jego celu. Zastanów się raz a porządnie co chciałbyś osiągnąć. Teraz najistotniejsze jest rozplanowanie tego na mniejsze etapy i działanie. Działanie tu i teraz. Eksplorowanie świata, cieszenie się każdym nowym doznaniem, doświadczanie. Efektywne i inteligentne lokowanie swojej energii na kategorie życia, które są dla Ciebie ważne. Zobacz Matrycę celów.