Efektywność, Rozwój osobisty

PRACOWITOŚĆ A EFEKTYWNOŚĆ – NIE ZMARNUJ SOBIE ŻYCIA.

PRACOWITOŚĆ A EFEKTYWNOŚĆ – NIE ZMARNUJ SOBIE ŻYCIA.
Przeczytasz w ciągu: 3 minut


Czy znasz takich ludzi, którzy ciągle są zajęci nieistotnymi rzeczami? Albo takich, którzy ciągle pracują i nigdy nie mają pieniędzy? Powiedzmy wprost: Nie ma korelacji pomiędzy pracowitością a efektywnością. Pracowitość skupia się na wykonaniu działania. Efektywność skupia się na efektach.

Życie bez priorytetów wygląda tak, że ludzie wykonują to, co łatwiejsze do zrobienia lub to, na co mają właśnie ochotę. Nie widzą przestrzeni za swoimi ustalonymi schematami działań. Bez ustalenia priorytetów dochodzi do takich sytuacji, że:

 • sprzątanie pokoju staje się ważniejsze od uczenia się do ważnego egzaminu,
 • pisanie na facebooku jest ciekawsze zamiast wykonywania pracy,
 • wyjście ze znajomymi ma większe znaczenie od tego, by zrobić ważną prezentację,
 • czytanie nowych poradników i chodzenie na szkolenia jest łatwiejsze od wdrożenia strategii w życie,
 • wszystko jest fajniejsze od tego, co aktualnie trzeba zrobić.
 • Brzmi znajomo? Jak to się dzieje, że w taki sposób działamy?

  Odpowiedzią jest wyparcie, zwane również mechanizmem represji. Jest to mechanizm obronny, który wypiera ze świadomości negatywne, trudne, skomplikowane lub bolesne myśli. Występuje wtedy, gdy koncepcja wykonania czegoś zagraża aktualnemu poczuciu przyjemności. Takim systemem człowiek nie wykonuje tego, co aktualnie należałoby zrobić. W ten sposób można być bardzo pracowitym, ale w złym kierunku – prowadzi to do braku efektywności w kluczowych zadaniach, ponieważ skupiasz się na mniej istotnych tematach. W końcu dochodzi do zderzania z rzeczywistością, często bardzo twardego. Pracowitość bez efektywności prowadzi do złości i obniżenia poczucia wartości.

  Jak więc działać efektywnie?

  Rozwiązaniem jest świadomość emocjonalna, naturalna motywacja i ustalenie priorytetów swoich celów. Ale co to właściwie znaczy?
  Skup się na kierunku, w którym podążasz. Jeżeli wciąż ulegasz prokrastynacji i utożsamiasz się ze zwlekaniem to pamiętaj, że jutro może Ci się jeszcze bardziej nie chcieć czegoś wykonać niż teraz. Ba, nigdy nie wiesz, czy kiedyś będziesz miał większą motywację do zrobienia czegoś niż w chwili obecnej. Znajdź motywację w efekcie, na przykład:

 • gdy nauczę się na egzamin, dostane się na wymarzoną uczelnię.
 • gdy będę bardziej efektywny w pracy dostanę podwyżkę.
 • gdy zrobię prezentację, nie będę się tak stresować na wystąpieniu.
 • wdrożenie odpowiedniej strategii działania pozwoli mi osiągnąć cele i zaoszczędzić czas oraz pieniądze na nowe szkolenia
 • gdy osiągnę to, czego w głębi serca chcę osiągnąć, będę spełnionym człowiekiem.
 • Nie chodzi tutaj o to, aby żyć jak robot i kontrolować każdą chwilę. Nie przypisuj łatek emocjonalnych do napotkanych zdarzeń. Ważna jest uwaga i nauka odpowiedniego działania. Miej świadomość, że jeżeli nie masz wykształconych dobrych nawyków, to Twój umysł często idzie na łatwiznę. Ćwicz wykonywanie działań ukierunkowanych na długoterminowe efekty, ale dziel cele na mniejsze działania. Wskaż sobie klarowną drogę do osiągnięcia celu. Gdy już nastał czas działania, zacznij czym prędzej wykonywać po kolei kroki, które zaplanowałeś.

  Myślenie o zrobieniu tego jest trudne. Zrobienie tego jest łatwe.

  Wskazówki:

  – Stosuj zasadę Pareto (80:20). Zauważ to, co daje Ci najlepsze efekty i kieruj na to swoje działania.
  – Nie zajeżdżaj się. Stosuj odpowiednie przerwy. W przypadku ważnych tematów, warto przespać się z problemem. Sen pomaga znaleźć rozwiązanie.
  – Znajdź problem, który bardzo Ci ciąży. Zrób listę działania, aby go rozwiązać. Wdróż działanie najszybciej jak jest to możliwe.

  Przeczytaj także: 4 Podstawy Osiągania Celów