Poradniki, Rozwój osobisty

ZMIANA PERSPEKTYWY – SPOSÓB NA NEGATYWNE EMOCJE

ZMIANA PERSPEKTYWY – SPOSÓB NA NEGATYWNE EMOCJE
Przeczytasz w ciągu: 2 minut


Czy masz tak czasami, że gdy zostaje Ci kilka godzin do końca pracy czujesz się skrępowany i znudzony? Może znasz też uczucie, że dopiero zabierasz się za zadanie, a czujesz niechęć, lęk i zmęczenie?

Proces jest prosty – nadajemy znaczenie danej sytuacji i przyklejamy do tego stan emocjonalny. Teraz, gdy dana sytuacja występuje – automatycznie odpalają się emocje. Pamiętasz eksperyment z psem Pawłowa? Miej świadomość, że ludzie również w bardzo dużym stopniu reagują na warunkowanie klasyczne. Przebywanie z daną osobą lub w danym miejscu wywołuje w Tobie zawsze podobne emocje? W NLP nazywane jest to odpalaniem kotwicy, czyli przypisanych emocji do występującej sytuacji.

Jest sposób, który pozwoli zmienić postrzeganie skojarzone z sytuacją. Uwolnisz się w ten sposób od zmartwień i negatywnych emocji. Pamiętaj, to jak widzisz daną sytuację często niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Nie chodzi tutaj o okłamywanie się, a o zmianę perspektywy i myślenie długoterminowe. Twój umysł nadaje znaczenie danej sytuacji z automatu – ze względu na Twoją historie, ludzi których poznałeś i sytuacji, które doświadczyłeś. Nie zawsze jest to korzystne dla Ciebie. Właśnie tak powstaje prokrastynacja – ludzie z automatu przekładają ważne rzeczy na później, bo umysł pierwotny interpretuje wykonanie tego jako trud i niebezpieczeństwo.

Nie pozwól, aby umysł gadzi Tobą kierował. Jesteś rozwiniętym człowiekiem. Masz świadomość, masz inteligencje, możesz planować przyszłość. Zaplanuj ją tak, aby nie żałować, że straciłeś czasu i energii na popędy niskiego poziomu.

Co zrobić jak nie masz chęci? Przede wszystkim – zmień punkt widzenia. Interpretuj sytuacje z pozytywu. Dostrzegasz tylko ułamek rzeczywistości, więc nie dopisuj czarnych scenariuszy. Negatywne myślenie mocno przyciąga do Ciebie złe rzeczy. Zmień kontekst, wyciągnij pozytyw.

Co zrobić, gdy ktoś na Ciebie krzyczy? Czy musi to działać demotywująco na aktualny dzień? Może ta osoba ma bardzo złą sytuacje w domu lub niskie poczucie wartości? Może własnie pokłócił się z ważną osobą? Niektórzy wolą tkwić w swoich negatywach. Nie pozwól, aby taka osoba miała wpływ na to, aby przekazać Ci swoją negatywną wibracje. Twoje życie i Twój wybór. Wybierz spokój zamiast nerwów. Miej na uwadze, że nie każdy ma świadomość tego co robi i jak to wpływa na otoczenie.

Zmiana punktu widzenia to świetny sposób, aby pozbyć się negatywizmu w swoim życiu. Pamiętaj, że wszystko zależy od Ciebie. Myśl długoterminowo. Nie dopuszczaj do tego, żeby Twoje instynkty i negatywne przekonania Tobą kierowały.